Gourmet Meals, Fresh Pasta & Organic Sundries Delivery in Alexandria, VA
Locally Sourced, Locally Produced, Delivered Locally. Order by 9pm Monday to get your delivery on Thursday.

HOW IT WORKS



We source the best ingredients available from farmers and purveyors and use what we find to create meals that are fresh and already prepped for your convenience.
You place your order by Monday for delivery on Thursday. We have new items for you to try every week! Don't forget to stock your pantry with our farm fresh grocery items.
Greet, Heat, and Eat. Your contactless delivery will arrive safely packaged along with the details to heat your meal. You'll be eating in less than 10 minutes.
WHAT OUR HAPPY CUSTOMERS HAVE TO SAY
"@open_hand_pasta so in love with the quality of ingredients you provide. Some are just not available to the individual consumer"
-Nancy Pollard, Kitchen Detail Blog
SHOP OPEN HAND PASTA
- Fresh Pasta 11 products
- Dried Pasta 6 products
- Sauces 11 products
-
Black Truffle Ravioli
- Regular price
- $15.00
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $15.00
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
Duck and Foie Gras Cappelletti
- Regular price
- $15.00
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $15.00
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
Cheese Ravioli
- Regular price
- $12.00
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $12.00
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
Pappardelle
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Mafalde
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Campanelle
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
Showing 6 of 11 products on Fresh Pasta collection
-
Whole Wheat Mezze Maniche
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Creste di Gallo, Dried
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Campanelle, Dried
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Arugula Rigatoni, Dried
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Saffron Rulloni, Dried
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Spelt Fiorentini
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Tomato Basil Sauce
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
-
Charred Tomato Sauce
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
-
Pesto - Kale and Walnut
- Regular price
- $6.00
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $6.00
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
-
Brown Butter and Sage Sauce Kit
- Regular price
- $4.00
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $4.00
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00
- Unit price
- per
-
Pork Ragu
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
-
Porcini and Leek Sauce
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
Showing 6 of 11 products on Sauces collection
-
Parmigiano-Reggiano
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $8.00
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00
- Unit price
- per
-
Homemade Dog Treats - Chicken Liver
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Regular price
- $10.00
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00
- Unit price
- per
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Press the space key then arrow keys to make a selection.